Ładowanie

Protetyka

Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna zajmuje się uzupełnianiem brakujących zębów, oraz odbudową zniszczonych zębów, metamorfozą uśmiechu, a więc zmienianie kształtu zębów jak i koloru.

Utrata zęba może być spowodowana różnymi czynnikami: próchnicą zęba, złamaniem, urazem, chorobami. Brak zęba nie tylko zaburza kosmetykę uśmiechu ale przede wszystkim powoduje zanik kości, przyzębia, wpływa na  zaburzone funkcjonowanie całego układu stomatognatycznego , a więc nie tylko zębów, i przyzębia,ale też stawów skroniowo-żuchwowych wraz z mięśniami i innych tkanek. Dodatkowo należy przypomnieć, że jama usta wraz z zębami tworzy pierwszy odcinek przewodu pokarmowego, a braki zębów powodują trudności w miażdżeniu  rozdrabnianiu pokarmu, a co za tym idzie problemy i dolegliwości ze strony układu trawiennego.

Ząb przeciwstawny pozbawiony oparcia zaczyna się wysuwać, a zęby sąsiadujące z brakiem -nachylać i przemieszczać. Braki pojedynczego zęba lub braki wielozębowe należy w miarę krótkim czasie uzupełnić i przywrócić pełną funkcję oraz estetykę. Gdy posiadasz braki w uzębieniu zapraszamy na konsultacje. W Stomatologia Bienek oferujemy spory wachlarz możliwości protetycznych. Nasi specjaliści pomogą zaplanować odpowiedni dobór uzupełnienia , omówią indywidualny plan leczenia , wraz z zespołem techników dentystycznych wykonają „nowe zęby” i przywrócą Ci funkcję układu stomatognatycznego i pełną estetykę.

Protezy dzielimy na stałe i ruchome, wybierane odpowiednio do sytuacji klinicznej.

Protezy stałe

Cementowane na stałe, które w doskonały sposób imitują własny ząb, zarówno w wyglądzie jak i w funkcjonowaniu. Nie trzeba ich wyjmować , pacjent „zapomina”, że nie było kiedyś zęba i przez wiele lat cieszy się pełnym uśmiechem.  Do takich uzupełnień zaliczamy: korony, mosty, implanty, wkłady koronowo- korzeniowe i nakłady.

Korona

to uzupełnienie protetyczne mocowane na stałe na  własnych zębach. Szczególnie wskazane , gdy ząb uległ znacznemu zniszczeniu , przebarwieniu lub złamaniu .Jest osadzana na stałe, na własny, oszlifowany ząb. Jest to najbardziej estetyczne i komfortowe dla pacjenta uzupełnienie. Kolorem i kształtem dopasowane do sąsiednich zębów.

Wykonuje się je także na  zębach leczonych kanałowo  lub implantach.

Korony są licowane porcelaną wysokiej jakości, wykonane na podbudowie metalu, cyrkonu lub pełnoceramiczne.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat- zapraszamy na konsultację.

Mosty

To uzupełnienia protetyczne, wysokoestetyczne, wykonane  na więcej niż jednym zębie- cementowane na stałe. Zazwyczaj uzupełniają niewielkie braki  międzyzębowe i osadzane są na oszlifowanych zębach znajdujących się najbliżej luki. Wykonane z porcelany na podbudowie metalu lub cyrkonu bądź pełnoceramiczne.

Mosty adhezyjne

To uzupełnienia  pojedynczych zębów  bez konieczności szlifowania filarów zębów bocznych. Osadzana na stałe na zębach sąsiednich. Jest to najmniej inwazyjna metoda uzupełnienia braku zęba, ale należy zaznaczyć, ze nie tak trwała jak mosty ceramiczne. Niewątpliwą zaletą tego uzpełnienia jest to, że można go wykonać na jednej wizycie. Stosowane są jednak jako rozwiązania tymczasowe

Licówki ceramiczne

Obecnie najpopularniejsza metoda na poprawę a wręcz zmienienie swojego uśmiechu. To cienkie nakładki protetyczne, które przyklejane na wargową( przednią )część zęba poprawiają jego wygląd. Mocowane bezpośrednio do szkliwa, pozwalają zachować swoje własne zęby. U pacjentów niezadowolonych ze swojego uśmiechu, wykonuje się wiele licówek kreując tym nowy, piękny wizerunek.

Licówki wyglądają bardzo naturalnie, pozwalają skorygować kształt zębów, ich wielkość, optycznie redukują  niewielkie zaburzenia zgryzu a także pozwalają poprawić lub zmienić  kolor zębów.

Wykonuje się je często u pacjentów z diastemą (szparą miedzy jedynkami).

Zakładanie licówek należy do najmniej inwazyjnych metod, szlifowanie jest minimalne, a więc zachowuje się jak najwięcej tkanek własnych zęba. Coraz częściej wykonuje się licówki , tzw, non-prep, a więc bez jakiejkolwiek ingerencji wiertła. Takie zęby są w pełni zachowane, jedynie oczyszczone i pokryte specjalnym materiałem. Dobrze przed tego typu rozwiązaniem wykonać skalling, piaskowanie. Gdy stosuje się licówki ultracienkie pacjenci przed zabiegiem powinni wybielić zęby.

Dla porównania – utrata twardych tkanek zęba podczas preparacji pod korony-ok. 63% , podczas preparacji pod licówki-20-25%, a pod licówki non-prep-0-5% zęba.

Osoby , które poddały się metamorfozie uśmiechu, stają się bardziej pewne siebie, częściej się uśmiechają, bardziej  dbają o siebie, co poprawia ich psychikę, a także relacje na polu zawodowym i osobistym.

Protezy ruchome

Dzielą się na całkowite i częściowe.

Protezy ruchome częściowe

Protezy ruchome częściowe są tańszym rozwiązaniem niż mosty, uzupełniają wiele braków zębowych, nawet obustronnie. Nie wymagają ingerencji w zęby  własne pacjenta. Osadzane są na nich i posiadają klamry bądź podparcia przytrzymujące protezę na właściwym miejscu.

Protezy ruchome częściowe dzielimy na:

  • protezy akronowe (elastyczne)
  • protezy szkieletowe
  • protezy akrylowe
Protezy akronowe (elastyczne)

Proteza akronowa to innowacyjne rozwiązanie dla osób, które potrzebują wsparcia w przywróceniu pełnej funkcjonalności swojego uśmiechu, a przy tym zapewnic jak najwiękzą estetykę, gdyż to uzupełnienie nie posiada elementów metalowych. Jest to protetyczny aparat stosowany w celu zastąpienia brakujących zębów. Protezy akronowe wykonane są z trwałego materiału, jakim jest akron, który zapewnia wytrzymałość i estetyczny wygląd.

Główne cechy protezy akronowej to doskonałe dopasowanie , wysoka estetyka i wygodne noszenie. Indywidualne wyprofilowanie protezy pozwala na idealne dopasowanie do kształtu jamy ustnej użytkownika, co przekłada się na naturalny i komfortowy uśmiech.

Protezy akronowe pozwalają przywrócić pacjentowi zdolność do swobodnego żucia i mówienia, co znacząco poprawia jakość życia. Ponadto, protezy te są łatwe w utrzymaniu czystości i pielęgnacji, co pozytywnie wpływa na higienę jamy ustnej.

Dzięki takiemu uzupełnieniu protetycznemu osoby z brakującymi zębami mogą odzyskać pewność siebie i uśmiech na co dzień. To nie tylko funkcjonalne rozwiązanie, ale także estetyczne, które przywraca naturalny wygląd i harmonię całej twarzy.

Ważne jest, aby protezę  akronową regularnie dostosowywać do ewentualnych zmian w jamie ustnej i dbać o nią zgodnie z zaleceniami dentysty. Dzięki temu proteza  będzie służyć przez wiele lat, pomagając w zachowaniu pięknego uśmiechu i zdrowego stylu.

Proteza szkieletowa

Protezy szkieletowe to protetyczne uzupełnienie zawierające metalowy szkielet , elementy podpierające metalowe, pokryte akrylem. Mocowana jest na  pozostałych zębach za pomocą klamer i podparć. Każda proteza szkieletowa projektowana jest indywidualnie dla danego pacjenta, z uwzględnieniem budowy jego jamy ustnej, ilości  zębów i czynności zgryzowych. bardzo ważną zaletą tych protez jest właściwie całkowite „odsłonięcie” podniebienia, dzięki czemu pacjent nie ma odruchu wymiotnego, uczucia pełności na podniebieniu a także ma zwiększone czucie smaków.Dzięki elementom metalowych proteza ta jest trwalsza niż proteza akrylowa, bardziej komfortowa w użytkowaniu ze względu na ograniczony zasięg i cienkość materiału. Funkcja, jaką pełnić ma proteza szkieletowa, to umożliwienie pacjentowi żucia i gryzienia pokarmów. Protezy szkieletowe przenoszą wyzwalane podczas żucia pokarmów siły na pozostałe zęby – ich sposób działania jest bardziej zbliżony do fizjologicznego układu w jamie ustnej niż w przypadku protez akrylowych.jednak nie zastąpią uzupełnień stałych, takich jak własne zęby bądź korony porcelanowe. 

Proteza akrylowa

Jest najtańszym rozwiązaniem jeśli chodzi o uzupełnienie braków zębowych, ale raczej traktowanym jako uzupełnienie tymczasowe. Wykonane jest z akrylu i zawiera elementy metalowe pod postacią klamer, które okalają ząb, jednocześnie stabilizując  protezę na swoim miejscu. Do takiej protezy, podobnie jak do protezy szkieletowej można dostawić  ząb w przypadku utraty kolejnego zęba, nie ma konieczności wykonywania nowej protezy . Wadą tego uzupełnienia jest stosunkowa gruba płyta, oraz klamry metalowe, które mogą być widoczne przy uśmiechu.

Mikroprotezy

Mikroprotezy dydykowane są pacjentom, którzy maja niewielkie braki od 1-3 zębów.  Traktowane są jako rozwiązanie tymczasowe.

Poznaj nasz doświadczony, wykwalifikowany i zgrany personel.

Chcąc zapewnić najwyższą jakość usług stale podnosimy swoje kwalifikacje biorąc udział w licznych kursach i szkoleniach.

Realizaujemy świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia w ramach umowy z NFZ. Zachęcamy do umawiania wizyt w naszym gabinecie pod numerem telefonu 32 285 22 31.