Ładowanie

Stomatologia dziecięca

Pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca (inaczej pedodoncja) to dziedzina stomatologii, która jest wyróżniona z powodu odrębności budowy i rozwoju zębów u dzieci. Pedodoncja zajmuje się takimi zagadnieniami jak ząbkowanie, leczenie zaburzeń ząbkowania, leczenie zębów mlecznych, niedojrzałych zębów stałych oraz profilaktyka chorób i wad zgryzu.

Realizaujemy świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia w ramach umowy z NFZ.

Naszym celem jest zapewnienie każdemu dziecku zdrowego uśmiechu i pewności siebie w relacjach społecznych. Wierzymy, że odpowiednia opieka stomatologiczna od najmłodszych lat może znacząco wpłynąć na przyszłe zdrowie jamy ustnej

W naszym gabinecie stomatologię dziecięcą możemy podzielić na kilka obszarów:

  1. Profilaktyka
    Kładziemy duży nacisk na profilaktykę, co obejmuje regularne wizyty kontrolne, naukę higieny jamy ustnej i zalecenia dotyczące zdrowej diety, aby zapobiec próchnicy.
  2. Leczenie próchnicy
    Specjaliści ds. stomatologii dziecięcej leczą próchnicę u dzieci, stosując różne metody ja i odpowiednio dobrane wypełnienia.
  3. Ortodoncja
    Wstępnie diagnozujemy wady zgryzu u dzieci, złe nawyki prowadzące do powstawania zaburzeń i gdy zachodzi taka potrzeba -kierujemy do ortodonty.
  4. Leczenie urazów
    Udzielamy pomocy przy  urazach jamy ustnej u dzieci, takich jak złamane zęby czy uszkodzone dziąsła.
  5. Zapewnienie komfortu
    Nasz zespół  jest doświadczony w pracy z dziećmi i stara się stworzyć przyjazne i komfortowe środowisko, aby zmniejszyć lęk i stres u małych pacjentów.
  6. Edukacja
    Edukacja jest kluczowa. Pomagamy rodzicom w zrozumieniu potrzeb zdrowia jamy ustnej ich dzieci i udzielamy wskazówek, jak dbać o nie w domu.

Wszystko to ma na celu zapewnienie zdrowego i pięknego uśmiechu dzieciom oraz utrzymanie ich zdrowia jamy ustnej od najmłodszych lat.

FAQ – pytania pacjentów

Czy leczyć zęby mleczne?

„Przecież to tylko mleczaki… I tak wypadną”

Okolice jamy ustnej są bardzo wrażliwym miejscem, w którym stany zapalne zębów mlecznych mogą powodować uszkodzenia formującego się zęba stałego w skutek czego, pojawia się on później uszkodzony. Stany zapalne powodują silne dolegliwości bólowe, opuchnięcia, a nawet ropień. Gdy owe zapalenie nie daje dolegliwości bólowych może być potencjalnym źródłem zakażenia, powodować rozsiewanie bakterii po organizmie i w związku z tym być powodem bólu stawów, chorób serca, oczu bądź skóry. Może doprowadzić również do sepsy.

Mało tego, nie dość, że zbyt wczesna utrata zęba mlecznego powoduje zmniejszenie się ilości miejsca dla wyrzynających się zębów stałych, przez co powstają lub pogłębiają się wady zgryzu, które wymagają leczenia ortodontycznego , to dodatkowo powodują często zmiany w wyglądzie, co może skutkować dyskomfortem dziecka w kontakcie z rówieśnikami.

Od kiedy myć i po co?… „Przecież Ono tylko mleko pije”

Myjemy nie tylko zęby ale i całą jamę ustną od urodzenia – zaraz po karmieniu, a na pewno od pierwszego ząbka. Pomoże to w uniknięciu próchnicy kwitnącej zwanej potocznie butelkową, które właśnie owo mleko – dzięki zawartości dużej ilości cukrów i białka, szczególnie pite z butelki- bez systematycznej higieny jamy ustnej malucha powoduje.

Pierwsze ząbki myjemy wodą i nakładką silikonową na palec, później dostosowujemy szczoteczki do wieku dziecka.

Dla ząbków mlecznych od 3r. życia możemy wdrożyć szczoteczkę elektryczną – jest ona głośna i dosyć „agresywna” , więc przyzwyczai Wasze dzieci do podobnych dźwięków i drgań, jakie występują w gabinecie stomatologicznym, dzięki czemu dziecko podczas wizyt będzie spokojniejsze i lepiej współpracujące ze stomatologiem. Uczmy nasze dzieci samodzielnego i systematycznego dbania o swoje ząbki ale koniecznie dzieciom do 8 roku życia własnoręcznie poprawiajmy/domywajmy ponieważ ich małe rączki nie zawsze dotrą w te trudniej dostępne miejsca i z przyzwyczajenia zaczną zapominać o nich a to bardzo zły nawyk.

Pamiętajmy również o systematycznej wymianie szczoteczki na nową (3mies.) zbyt długo używana szczoteczka staje się źródłem wielu bakterii i grzybów.

Co równie ważne, szczoteczkę trzeba wymieniać także po każdym przeziębieniu, infekcji gardła czy grypie. W trakcie choroby i szczotkowania zębów, bakterie z jamy ustnej mogą gromadzić się na główce szczoteczki, a następnie prowadzić do nawrotu schorzenia.

Warto przy tym zwrócić uwagę, czy główka nie styka się z główkami szczoteczek pozostałych domowników.

Co jeśli zęby stałe wyrzynają się, a mleczaki nie chcą wypaść?

Zęby stałe wyrzynają się za mleczakami? A mleczaki ani drgną!!! To straszne!!!

Taka sytuacja nierzadko wywołuje u rodziców zaniepokojenie a nawet przerażenie.

Czy słusznie?

Najczęściej zęby stałe wyrzynają się bezpośrednio pod swymi poprzednikami, powodując resorpcję (zanik) ich korzeni. Tak!!! Zęby mleczne mają korzenie – i to całkiem spore.

Taki mleczak ze zresorbowanym całkowicie lub częściowo korzeniem, rusza się, gdyż nie ma odpowiedniego zakotwiczenia w kości.

W sytuacji gdy zęby stałe rosną w pewnej odległości od mlecznych, nie dochodzi do resorpcji ich korzeni, a co za tym idzie nie dochodzi do ich rozchwiania. Dziecko ma wiec podwójne zęby ułożone w dwóch rzędach.

Czasem też troski rodziców wywołują krzywo rosnące zęby stałe, ich stłoczenie, ciemniejszy kolor i większy rozmiar. To niekoniecznie oznacza nieprawidłowości.

Wraz z rozwojem dziecka rośnie szczęka i żuchwa a zęby często „wskakują” na dobry tor. Oczywiście zdarzają się wady, dlatego ważne jest, by kontrolować stan jamy ustnej w gabinecie i reagować odpowiednio wcześnie.

Gdy ząb stały wyrzyna się w innym miejscu niż mleczny, a ten ani drgnie, konieczna jest wizyta u stomatologa. Trzeba jak najszybciej usunąć mleczaka, który się „zasiedział” i zrobić miejsce na nowy ząb. Przy dodatkowych ćwiczeniach języka i wypychaniu nim mleczaka często zęby ustawią się prawidłowo.

Pamiętajcie o regularnych kontrolach w gabinecie. Zapraszamy.

Pierwsza wizyta dziecka na fotelu dentystycznym! Kiedy zabrać swojego malucha do dentysty po raz pierwszy?

Dziecko od najmłodszych lat powinno uczyć sie nawyków higienicznych, dietetycznych jak i uczęszczania do stomatologa na wizyty kontrolne. Pierwsza wizyta powinna odbyc sie do 3 roku życia, oczywiście bardzo mile widziane są jeszcze młodsze dzieci. Najważniejsze ,  aby dziecko, które przychodzi  po raz pierwszy do gabinetu nie miało żadnych ubytków, ani nie zmagało sie z jakimkolwiek bólem ze strony jamy ustnej. Taka wiyta ma byc przyjemna i budzic ciekawośc i fascynację dziecka a nie strach i ból.Dobrze est odpowiednio przygotować dzieci do takiej wizyty, moża  w domu poczytac bajki o danej tematyce, pobawić sie w dentystę, czy opowiedziec cos o zębach. Na takiej wizycie oswajamy dzieci z gabinetem i personelem, pokazujemy „swoje stomatologiczne zabawki” i pozwalamy dzieciom czuc sie swobodnie, nic na siłę.

Obserwowanie ciekawości i podekscytowania dziecka, zmieszanego z lekkim zdenerwowaniem, gdy siada  na fotel dentystyczny, jest bezcenne. Wyjaśniamy wszystko w sposób przyjazny dla dzieci i staramy się, żeby poczuli się swobodnie przez całą wizytę.

Niesamowite, jak szybko dzieci przystosowują się do nowych sytuacji. Ich uśmiech po wizycie był dla nas potwierdzeniem, że wszystko poszło sprawnie. 

Ważne jest dla nas  uczynienie tej wizyty pozytywnym przeżyciem dla naszego małego poszukiwacza przygód. Zdrowych i radosnych wizyt dentystycznych w przyszłości!

Lakierowanie a lakowanie

Często pytacie jaka jest różnica???

LAKIEROWANIE polega na wzmocnieniu zębów, zwiększeniu ich odporności na próchnicę poprzez dostarczenie im fluoru. Lakieruje się wszystkie zęby-po profesjonalnym oczyszczeniu ich powierzchni , pokrywa się je cienką warstwą specjalnego lakieru. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i wykonuje się go zarówno u dzieci jak i dorosłych. U osób narażonych na próchnicę lakierowanie wykonuje się co 3-6 miesięcy.

LAKOWANIE jest zabiegiem profilaktycznym polegającym na wypełnieniu bruzd lakiem szczelinowym, zawierającym fluor. Ze względu na budowę i kształt bruzd jest to miejsce bardziej narażone na powstawanie próchnicy. Na profesjonalnie oczyszczone powierzchnie żujące zębów i wytrawione bruzdy aplikuje się płynny lak, który naświetla się lampą polimeryzacyjną, aby utwardzić jego powierzchnię. Laki występują w różnych kolorach.

Lakowane mogą być tylko zęby zdrowe, najlepiej zaraz po wyrznięciu (najczęściej „szóstki” górne i dolne).

Oba zabiegi są całkowicie bezbolesne i lubiane przez dzieci.

Co to są zęby bliźniacze?

To Rzadka, ale istotna anomalia w uzębieniu. 

Zęby takie zwracają uwagę, gdyż są innego kształtu niz normalne zęby mleczne bądź stałe.

Zęby bliźniacze są czasem trudne do wykrycia na pierwszy rzut oka. Z tego powodu zwykłe wizyty u stomatologa od wczesnego dzieciństwa są kluczowe by monitorować prawidłowość stanu jamy ustnej.

Jak wyglądają? Wyróżniają się szerszą koroną zęba, pośrodku której zazwyczaj przebiega wyraźna bruzda. Cechują się jednym, wspólnym korzeniem i jakby złączonymi koronami dwóch zębów. 

Leczenie z reguły nie jest konieczne i zależy od stopnia anomalii. W większości przypadków wystarczą  regularne obserwacje przez stomatologa w celu monitorowania rozwoju zębów. Czasem jednak występują dodatkowe zęby, nadliczbowe  i wtedy konieczna jest konsultacja z ortodontą. 

W przypadku zębów mlecznych wystarczą wizyty kontrolne, gdy anomalie pojawiają się w zębach stałych i są niewielkie-koryguje się to odpowiednimi wypełnieniami, jeśli zmiana jest znaczna-wdraża się leczenie chirurgiczne, a później ortodontyczne.  Dzięki postępom w stomatologii istnieje wiele skutecznych o nowoczesnych metod leczenia , które pomagają w utrzymaniu zdrowego o pięknego uśmiechu przez długie lata.

Galeria zdjęć

Poznaj nasz doświadczony, wykwalifikowany i zgrany personel.

Chcąc zapewnić najwyższą jakość usług stale podnosimy swoje kwalifikacje biorąc udział w licznych kursach i szkoleniach.

Realizaujemy świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia w ramach umowy z NFZ. Zachęcamy do umawiania wizyt w naszym gabinecie pod numerem telefonu 32 285 22 31.